Xiaomi Redmi 12 Prime comes with price of Rs. 12499. . This mobile has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Xiaomi Redmi 12 Prime runs on Android 12. This mobile has 48 MP Quad Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 1080p Display Resolution which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.52 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 48 MP Quad |
This model comes with Android 12. This phone comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 192 g and measures 75.57 x 161.95 x 9.56 mm (height x width x thickness).
Xiaomi Redmi 12 Prime comes with Color LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.52 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 321 PPI (Pixels per inch).
There is 48 MP Quad Rear Camera in Xiaomi Redmi 12 Prime with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Portrait, Panorama, Pro Mode, Night Mode, Custom Watermark, HDR, AI Scene Detection, Google Lens, Movie Frame, Pro Colour, Colour Focus, Skyscaping.
There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Xiaomi Redmi 12 Prime comes with screen to body ratio of ~ 82%.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 18W Fast Charging.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Xiaomi Redmi 12 Prime has aspect ratio of 20:9.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This phone comes with Android 12.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is the weight of Xiaomi Redmi 12 Prime?
A. This mobile weighs 192 g.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this phone are 75.57 x 161.95 x 9.56 mm.
Q. Does Xiaomi Redmi 12 Prime has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 5000 mAh Li-Po Battery.
| Name | Xiaomi Redmi 12 Prime |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v12,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.52 inches,1080 x 2400 pixels,90 Hz,Corning Gorilla Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 48 MP Quad Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 512 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |