Xiaomi will launch its Xiaomi Mix Fold 5 on July 19, 2026 (Expected). The Expected cost of this phone is Rs. 139990. Xiaomi Mix Fold 5 is powered by Qualcomm 8 Gen 5 processor and this phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This model has 50 MP Quad Rear Camera with LED flash along with 32 MP + 32 MP Dual Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 7.98 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP Quad |
Xiaomi will launch its Xiaomi Mix Fold 5 on July 19, 2026 (Expected). Xiaomi Mix Fold 5 will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.139990. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This phone comes with Android 16. It has 6000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
Xiaomi Mix Fold 5 comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 2224 x 2488 pixels. The phone has a screen size of 7.98 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 418 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has HDR10+, Dolby Vision, 1.
There is 50 MP Quad Rear Camera in Xiaomi Mix Fold 5 with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP + 32 MP Dual Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama, Leica lenses.
There is Octa Core Qualcomm 8 Gen 5 processor running in Xiaomi Mix Fold 5. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is usb type of Xiaomi Mix Fold 5?
A. This phone features USB-C.
Q. Which processor powers Xiaomi Mix Fold 5?
A. The processor in this model is Qualcomm 8 Gen 5.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model has 80W Fast Charging.
Q. What is display size of Xiaomi Mix Fold 5?
A. This model comes with display size of 7.98 in.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone comes with 6000 mAh.
Q. When is Xiaomi Mix Fold 5 going to be launched?
A. The Xiaomi Mix Fold 5 is going to be launched on July 19, 2026 (Expected).
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with Side fingerprint sensor.
| Name | Xiaomi Mix Fold 5 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,7.98 inches,2224 x 2488 pixels,120 Hz,Punch Hole Display,Foldable Display,Dual Display |
| Camera | 50 MP Quad Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 24 fps UHD, Video Recording,32 MP + 32 MP Dual Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Gen 5 Chipset,Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof |