On September 24, 2026 (Expected), Xiaomi will launch its Xiaomi 17T Pro. Expected price of this model is Rs. 99990. The processor in this model is Mediatek 9500 and this model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This mobile has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual |
On September 24, 2026 (Expected), Xiaomi will launch its Xiaomi 17T Pro. This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.99990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This model features Android 16. This phone has 7000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (eSIM+Nano SIM).
It comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1220 x 2712 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 435 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+.
This model has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Leica lens, Ultra HDR, HDR, Panorama.
Xiaomi 17T Pro is powered by Octa Core Mediatek 9500 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Xiaomi 17T Pro has aspect ratio of 20.5:9.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 100W Fast Charging.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Which processor powers Xiaomi 17T Pro?
A. It is powered by Mediatek 9500 processor.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 6.83 in.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This model has Android 16.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 1220 x 2712 pixels.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This mobile has USB-C.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
| Name | Xiaomi 17T Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1220 x 2712 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 9500 Chipset,Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |