The Vivo Y500s 5G from Vivo was launched on 2026, April 27, Available. Released 2026, April 27. This model might come at a price of Rs. 23990. It is powered by Qualcomm 4 Gen2 processor and it has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Vivo Y500s 5G runs on Android 16. It has 50 MP Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7200 mAh |
| Camera | 50 MP |
The Vivo Y500s 5G from Vivo was launched on 2026, April 27, Available. Released 2026, April 27. This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.23990. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This model features Android 16. This phone has 7200 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 219 g and measures 78.4 x 166.6 x 8.4 mm (height x width x thickness).
It comes with Color IPS Screen and display resolution of 720 x 1570 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 256 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP Rear Camera in Vivo Y500s 5G with LED Flash. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
There is 2.2 GHz Octa Core Qualcomm 4 Gen2 processor running in Vivo Y500s 5G. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which processor powers Vivo Y500s 5G?
A. The processor in it is Qualcomm 4 Gen2.
Q. What is usb type of this model?
A. Vivo Y500s 5G has USB-C.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It has screen to body ratio of ~ 85.3%.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 6.75 in.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 78.4 x 166.6 x 8.4 mm.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 720 x 1570 pixels.
Q. When was Vivo Y500s 5G launched?
A. On 2026, April 27, Available. Released 2026, April 27, Vivo Y500s 5G was launched.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model has 7200 mAh.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Vivo Y500s 5G comes with Android 16.
| Name | Vivo Y500s 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1570 pixels,120 Hz,1000 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Camera | 50 MP Camera,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 4 Gen2 Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |