On August 5, 2020, Vivo launched Vivo Y12 2020. The Cost of this phone is Rs. 13990. The processor in this phone is Qualcomm 665 . This mobile has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 10. This model has 13 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.35 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 13 MP + 8 MP + 2 MP Triple |
On August 5, 2020, Vivo launched Vivo Y12 2020. Vivo Y12 2020 is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This phone comes with Android 10. This mobile comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano SIM). This mobile weighs 190.5 g and measures 76.8 x 159.4 x 8.9 mm (height x width x thickness).
Vivo Y12 2020 comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1544 pixels. The phone has a screen size of 6.35 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 268 PPI (Pixels per inch).
This phone has 13 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
Vivo Y12 2020 is powered by 2 GHz Octa Core Qualcomm 665 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which processor powers Vivo Y12 2020?
A. It is powered by Qualcomm 665 processor.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It has aspect ratio of 19.3:9.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Rear fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Vivo Y12 2020 has microUSB.
Q. What is display size of Vivo Y12 2020?
A. Vivo Y12 2020 comes with display size of 6.35 in.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. This mobile has screen to body ratio of ~ 81.4%.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Vivo Y12 2020 are 76.8 x 159.4 x 8.9 mm.
Q. When was Vivo Y12 2020 launched?
A. The Vivo Y12 2020 was launched on August 5, 2020.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | Vivo Y12 2020 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10,Slim,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.35 inches,720 x 1544 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP + 8 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 665 665 Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Rear Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |