The Vivo X60T Pro Plus from Vivo was launched on June 28, 2021. This model comes at a price of Rs. 56990. It is powered by Qualcomm 888 processor and this phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Vivo X60T Pro Plus comes with 4G & 3G connectivity. Vivo X60T Pro Plus runs on Android 11. This model has 50 MP Quad Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera with Screen.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.56 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4200 mAh |
| Camera | 50 MP Quad |
The Vivo X60T Pro Plus from Vivo was launched on June 28, 2021. This model is currently out of stock but might be availaible in the near future.
It features Android 11. It comes with 4200 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This Phone weighs 190.6 g and measures 73.3 x 158.59 x 9.1 mm (height x width x thickness).
It comes with Color Super AMOLED Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2376 pixels. The phone has a screen size of 6.56 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 398 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has Curved Display.
There is 50 MP Quad Rear Camera in Vivo X60T Pro Plus with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash.
There is 2.84 GHz Octa Core Qualcomm 888 processor running in Vivo X60T Pro Plus. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 6.56 in.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 55W FlashCharge.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 190.6 g.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has In Display fingerprint sensor.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Vivo X60T Pro Plus are 73.3 x 158.59 x 9.1 mm.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This mobile has aspect ratio of 19.8:9.
Q. What is screen to body ratio of Vivo X60T Pro Plus?
A. This model comes with screen to body ratio of ~ 92.7%.
Q. What is the battery size of Vivo X60T Pro Plus?
A. It comes with 4200 mAh.
Q. Which processor powers Vivo X60T Pro Plus?
A. Vivo X60T Pro Plus is powered by Qualcomm 888 processor.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
| Name | Vivo X60T Pro Plus |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v11,Fast Charging,4200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.56 inches,1080 x 2376 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Quad Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 888 888 Chipset,2.84 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio |