Vivo will launch its Vivo X500e on July 14,, 2027 (Expected). This mobile might come at a price of Rs. 62990. . This model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Vivo X500e comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 17. This phone has 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera with Screen.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.39 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
Vivo will launch its Vivo X500e on July 14,, 2027 (Expected). This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.62990. Keep checking us for the latest price updates of Vivo X500e.
It has Android 17. It comes with 7000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim.
This model comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1216 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.39 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 455 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has HDR10+.
There is 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera in Vivo X500e with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash.
There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 17.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 6.39 in.
Q. What is the battery size of Vivo X500e?
A. It comes with 7000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is usb type of Vivo X500e?
A. This model comes with USB-C.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This mobile has aspect ratio of 19.5:9.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does Vivo X500e has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does Vivo X500e has fast charging?
A. Yes, This model has 90W FlashCharge.
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 1216 x 2640 pixels.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
| Name | Vivo X500e |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v17,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.39 inches,1216 x 2640 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |