Vivo released its Vivo X200 FE (16GB RAM + 512GB) on July 14,, 2025. This model comes at a price of Rs. 59999. It is powered by Mediatek 9300 Plus processor and this mobile has 16 GB RAM with 512 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 186 g Weight which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 59999. This model is also available in 12GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 6.31 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
Vivo released its Vivo X200 FE (16GB RAM + 512GB) on July 14,, 2025. This model is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.59999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 59999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 59998/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 59999/- |
This model features Android 15. It comes with 6500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim. The dimensions of the phone are 71.8 x 150.8 x 8 mm (height x width x thickness) and weighs 186 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1216 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.31 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has HDR10+.
There is 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in Vivo X200 FE (16GB RAM + 512GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Laser AF, Zeiss Optics, Zeiss T Lens Coating, Snapshot, Portrait, Photo, Video, High Resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-Lapse, Supermoon, Astro, Pro, Live Photo, Portrait Video, Night, ZEISS Multifocal Portrait, Micro Movie.





There is 3.25 GHz Octa Core Mediatek 9300 Plus processor running in Vivo X200 FE (16GB RAM + 512GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 16 GB RAM. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile comes with 6500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of Vivo X200 FE (16GB RAM + 512GB)?
A. This mobile has aspect ratio of 19.5:9.
Q. When was Vivo X200 FE (16GB RAM + 512GB) launched?
A. On July 14,, 2025, Vivo X200 FE (16GB RAM + 512GB) was launched.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has In Display fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It comes with USB-C.
Q. What is screen to body ratio of Vivo X200 FE (16GB RAM + 512GB)?
A. This phone has screen to body ratio of ~ 90.2%.
Q. Does Vivo X200 FE (16GB RAM + 512GB) support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 186 g.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Vivo X200 FE (16GB RAM + 512GB) comes with Android 15.
| Name | Vivo X200 FE (16GB RAM + 512GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.31 inches,1216 x 2640 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 9300 Plus Chipset,3.25 GHz, Octa Core Processor,16 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |