On November 13, 2023, Vivo launched Vivo X100 Pro (16GB RAM + 512GB). Price of this model is Rs. 64999. The processor in this mobile is Mediatek 9300 and this model has 16 GB RAM with 512 GB Internal Memory. Vivo X100 Pro (16GB RAM + 512GB) comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 14. This phone has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 16 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 64999. You can also get this mobile in 16GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 5400 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
On November 13, 2023, Vivo launched Vivo X100 Pro (16GB RAM + 512GB). This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 64999/- |
This model features Android 14. This mobile has 5400 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.28 x 164.05 x 8.91 mm (height x width x thickness) and weighs 225 g.
It comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has HDR10+, 3000 nits (peak).
This model has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Snapshot, Night, Portrait, Photo, Video, High Resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-Mo, Long Exposure, Timelapse, Supermoon, Astro, Landscape & Architectural, Pro, Food, Live Photo, Cinematic Portrait, ZEISS APO Certified Telephoto Camera, ZEISS Multifocal Portrait, 100x Digital Zoom.





Vivo X100 Pro (16GB RAM + 512GB) is powered by 3.25 GHz Octa Core Mediatek 9300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 16 GB RAM. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which processor powers Vivo X100 Pro (16GB RAM + 512GB)?
A. The processor in this mobile is Mediatek 9300.
Q. Does Vivo X100 Pro (16GB RAM + 512GB) support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone has 5400 mAh Li-ion Battery.
Q. What is usb type of this phone?
A. It comes with USB-C.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This mobile has Android 14.
Q. What is display size of this phone?
A. It comes with display size of 6.78 in.
Q. Does Vivo X100 Pro (16GB RAM + 512GB) has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. What is the weight of this model?
A. This phone weighs 225 g.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 20:9.
| Name | Vivo X100 Pro (16GB RAM + 512GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Slim,Fast Charging,5400 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1260 x 2800 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 9300 Chipset,3.25 GHz, Octa Core Processor,16 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |