On September, 2014, Videocon launched Videocon Vstyle Grande S. This phone comes at a price of Rs. 1350. It has 1.3 MP Rear Camera without flash along with 1.3 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 2.8 inches Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 1350.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Battery | 1500 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
On September, 2014, Videocon launched Videocon Vstyle Grande S. This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1350/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1620/- |
It has 1500 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
Videocon Vstyle Grande S comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
It has 1.3 MP Rear Camera. There is 1.3 MP Front Camera but without Flash.



Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of Videocon Vstyle Grande S?
A. This mobile comes with 1500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
Q. When was Videocon Vstyle Grande S launched?
A. On September, 2014, Videocon Vstyle Grande S was launched.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 2.8 in.
Q. What is display resolution of Videocon Vstyle Grande S?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
| Name | Videocon Vstyle Grande S |
| General | Dual Sim,1500 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,1.3 MP Front Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio with Recording |