On May, 2011, Videocon launched Videocon V1805. Price of this phone is Rs. 2147. This mobile has only 8 MP Rear Camera with flash.
✓ The highlight of this mobile is 8 MP Camera which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 2147.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Internal Memory | 58 MB |
| Battery | 1050 mAh |
| Camera | 8 MP |
On May, 2011, Videocon launched Videocon V1805. Videocon V1805 is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 2147/- |
This mobile has 1050 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. The phone measures 49 x 115 x 13.5 mm (height x width x thickness).
Videocon V1805 comes with Color TFT Screen (65K colors Colors) with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 8 MP Rear Camera with Flash. The camera also supports Face detection, Smile detection, Panorama.



The phone comes with 58 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth & Hotspot.
Q. When was Videocon V1805 launched?
A. The Videocon V1805 was launched on May, 2011.
Q. What is aspect ratio of Videocon V1805?
A. It has aspect ratio of 4:3.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 49 x 115 x 13.5 mm.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of this model?
A. Videocon V1805 comes with display size of 2.4 in.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is the battery size of Videocon V1805?
A. It has 1050 mAh Li-ion Battery.
Q. What is usb type of this phone?
A. This phone comes with microUSB.
| Name | Videocon V1805 |
| General | Dual Sim,1050 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 8 MP Camera,Flash,Video Recording |
| Technical | 58 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 4 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack |