Videocon released its Videocon Krypton 2 V50GI on October, 2016. Price of this phone is Rs. 2999. The processor in this mobile is Spreadtrum SC7731. Videocon Krypton 2 V50GI has 1 GB RAM with 8 GB Internal Memory. This model runs on Android 5.1. It has 5 MP Rear Camera with LED flash and 0.3 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 9.19 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 2999.
| Feature | Value |
| RAM | 1 GB |
|---|---|
| Display | 5 in |
| Internal Memory | 8 GB |
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 5 MP |
Videocon released its Videocon Krypton 2 V50GI on October, 2016. This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 2999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 2999/- |
This mobile comes with Android 5.1. It has 1800 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Mini+Micro SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This model measures 73.4 x 146.3 x 9.19 mm (height x width x thickness).
Videocon Krypton 2 V50GI comes with Color TFT Screen and display resolution of 480 x 854 pixels. The phone has a screen size of 5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 196 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 5 MP Rear Camera with LED Flash. There is 0.3 MP Front Camera but without Flash.
Videocon Krypton 2 V50GI is powered by 1.3 GHz Quad Core Spreadtrum SC7731 processor. There is 1 GB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 8 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. When was Videocon Krypton 2 V50GI launched?
A. The Videocon Krypton 2 V50GI was launched on October, 2016.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this mobile are 73.4 x 146.3 x 9.19 mm.
Q. What is usb type of this phone?
A. It has microUSB.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It comes with aspect ratio of 16:9.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. No, This phone doesn't have fingerprint sensor.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 5 in.
Q. Which processor powers Videocon Krypton 2 V50GI?
A. Videocon Krypton 2 V50GI is powered by Spreadtrum SC7731 processor.
Q. What is the battery size of Videocon Krypton 2 V50GI?
A. It has 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. Which operating system Videocon Krypton 2 V50GI comes with?
A. Videocon Krypton 2 V50GI comes with Android 5.1.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
| Name | Videocon Krypton 2 V50GI |
| General | Dual Sim,Android v5.1 (Lollipop),1800 mAh Battery |
| Display | Touch,5 inches,480 x 854 pixels |
| Camera | 5 MP Camera,Flash,0.3 MP Front Camera |
| Technical | Spreadtrum SC7731 Chipset,1.3 GHz, Quad Core Processor,1 GB RAM,8 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | FM Radio,3.5mm Headphone Jack |