Ultimus Apex NU14U7INC56BN Laptop comes with price of Rs. 24699. This 14.1 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Celeron with Intel Integrated Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 8 GB RAM and 1920 x 1080 pixels Display Resolution which are best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 14.1 in Display Size and 1.25 kg Weight. You can buy this product at Amazon for Rs. 24699.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14.1 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 19219/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 24699/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). The laptop weighs 1.25 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14.1 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 161 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in this model is Intel Celeron which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Ultimus Apex NU14U7INC56BN Laptop has Intel Integrated GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display density of Ultimus Apex NU14U7INC56BN Laptop?
A. It comes with ~ 161 PPI.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of Ultimus Apex NU14U7INC56BN Laptop?
A. Ultimus Apex NU14U7INC56BN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated GPU.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with IPS display.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.25 kg.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Ultimus Apex NU14U7INC56BN Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Celeron processor.
| Name | Ultimus Apex NU14U7INC56BN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14.1 inches,1920 x 1080 pixels,~ 161 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone |