Ultimus Apex 5 NU14U3INF66BY Laptop comes with price of Rs. 32289. This 14.1 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 8 GB RAM, 1920 x 1200 pixels Display Resolution and ~ 161 PPI Display PPI which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 32289.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14.1 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 32289/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 33990/- |
The utility of this laptop is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. The laptop weighs 1.53 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14.1 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 161 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 12th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, Ultimus Apex 5 NU14U3INF66BY Laptop comes with Intel Integrated GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Ultimus Apex 5 NU14U3INF66BY Laptop?
A. The processor in Ultimus Apex 5 NU14U3INF66BY Laptop is Intel Core i5 12th Gen.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. Ultimus Apex 5 NU14U3INF66BY Laptop has display size of 14.1 in.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 161 PPI.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.53 kg.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with IPS display.
Q. What is display resolution of Ultimus Apex 5 NU14U3INF66BY Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Ultimus Apex 5 NU14U3INF66BY Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14.1 inches,1920 x 1200 pixels,~ 161 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 1 MP Camera,1.5W x 2 Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |