Trio T6 Star comes with price of Rs. 693. This mobile has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 693.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 693/- |
| Amazon | 95 | Rs. 749/- |
This mobile comes with 1000 mAh Removable . This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This mobile comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 1.3 MP Rear Camera in Trio T6 Star.
Q. What is display size of Trio T6 Star?
A. This mobile has display size of 2.4 in.
Q. Does Trio T6 Star has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This phone comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model has 1000 mAh.
Q. What is display resolution of this model?
A. Trio T6 Star comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
| Name | Trio T6 Star |
| General | Dual Sim,1000 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |