Thomson Neo IN-N14C Laptop comes with price of Rs. 27990. This 14.1 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Celeron processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. Thomson Neo IN-N14C Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 8 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 27990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14.1 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 27990/- |
The utility of this model is Everyday Use. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 2 cell battery. The laptop weighs 1.35 kg and measures 322 x 208 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14.1 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 111 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is Intel Celeron Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.





Thomson Neo IN-N14C Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in Thomson Neo IN-N14C Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.35 kg.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 322 x 208 x 19.9 mm.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of Thomson Neo IN-N14C Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of Thomson Neo IN-N14C Laptop?
A. Thomson Neo IN-N14C Laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM Thomson Neo IN-N14C Laptop has?
A. This model comes with 8 GB RAM.
Q. What is display density of Thomson Neo IN-N14C Laptop?
A. It comes with ~ 111 PPI.
Q. Which processor powers Thomson Neo IN-N14C Laptop?
A. The processor in Thomson Neo IN-N14C Laptop is Intel Celeron.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Integrated UHD GPU.
| Name | Thomson Neo IN-N14C Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14.1 inches,1366 x 768 pixels,~ 111 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 1 MP Camera,Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |