On July 04, 2025, Tecno launched Tecno Pova 7 Pro 5G. Price of this model is Rs. 17299. The processor in this phone is Mediatek 7300 Ultimate and this mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. Tecno Pova 7 Pro 5G runs on Android 15. This mobile has 64 MP + 8 MP Dual Rear Camera with Dual LED flash along with 13 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 720p Display Resolution which is best available in this price range. Along with this, this mobile also packs some more great features like 2.5 GHz CPU Speed and 6.78 inches Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 17299. This mobile is also available in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 64 MP + 8 MP Dual |
On July 04, 2025, Tecno launched Tecno Pova 7 Pro 5G. This model is currently available in stores like Amazon and Flipkart to purchase, with best price of Rs.17299. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 17299/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 18374/- |
This mobile features Android 15. This mobile has 6000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. It weighs 195 g and measures 75.9 x 163.5 x 8.2 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1224 x 2720 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 391 PPI (Pixels per inch). This Tecno phone also has Contrast Ratio: 5000000:1, 2160Hz PWM Dimming.
This mobile has 64 MP + 8 MP Dual Rear Camera with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports AIGC Portrait, Video, AI Cam, Portrait, Super Night, Slow Motion, Dual Video, Vlog, Timelapse, Panorama, Sky Shop, Pro, Documents, Macro.





Tecno Pova 7 Pro 5G is powered by 2.5 GHz Octa Core Mediatek 7300 Ultimate processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is usb type of this phone?
A. Tecno Pova 7 Pro 5G comes with USB-C.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has In Display fingerprint sensor.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This phone comes with display resolution of 1224 x 2720 pixels.
Q. What is aspect ratio of Tecno Pova 7 Pro 5G?
A. This model has aspect ratio of 20.:09.
Q. When was Tecno Pova 7 Pro 5G launched?
A. The Tecno Pova 7 Pro 5G was launched on July 04, 2025.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It has screen to body ratio of ~ 93.8%.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of Tecno Pova 7 Pro 5G?
A. This mobile has 6000 mAh Li-Po Battery.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 195 g.
| Name | Tecno Pova 7 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1224 x 2720 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 64 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,13 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7300 Ultimate Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |