Spice M-5220 comes with price of Rs. 1699.
| Feature | Value |
| Display | 2 in |
|---|---|
| Battery | 1200 mAh |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
It comes with 1200 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This mobile weighs 129 g and measures 47 x 111 x 14.4 mm (height x width x thickness).
It comes with display resolution of 176 x 220 pixels. The phone has a screen size of 2 in. It has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).




Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this phone are 47 x 111 x 14.4 mm.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 2 in.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is aspect ratio of Spice M-5220?
A. It comes with aspect ratio of 5:4.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 129 g.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 176 x 220 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone comes with 1200 mAh Li-ion Battery.
| Name | Spice M-5220 |
| General | Dual Sim,1200 mAh Battery |
| Display | 2 inches,176 x 220 pixels |
| Camera | Video Recording |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio |