Spice Boss M-5407 comes with price of Rs. 1350. This model has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 2.8 inches Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 1350.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1350/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1599/- |
This model comes with 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
This model has 1.3 MP Rear Camera.
Q. What is display size of this phone?
A. It comes with display size of 2.8 in.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone comes with 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is aspect ratio of Spice Boss M-5407?
A. This mobile comes with aspect ratio of 4:3.
| Name | Spice Boss M-5407 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio |