Spice Boss M-5034 comes with price of Rs. 999. and this phone has 256 MB RAM with 256 MB Internal Memory.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 999.
| Feature | Value |
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 256 MB |
| Battery | 1800 mAh |
Spice Boss M-5034 is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1250/- |
This phone has 1800 mAh Removable . This model has Dual Sim (Micro SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
Spice Boss M-5034 comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 320 PPI (Pixels per inch).
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 256 MB RAM. The phone comes with 256 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Spice Boss M-5034 has aspect ratio of 3:2.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 1.8 in.
Q. Does Spice Boss M-5034 has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is usb type of this phone?
A. It features miniUSB.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of Spice Boss M-5034?
A. This model has 1800 mAh.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This model comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
| Name | Spice Boss M-5034 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,320 x 480 pixels |
| Technical | 256 MB RAM,256 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 4 GB |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |