On May, 2016, Sansui launched Sansui A10 Active. This phone comes at a price of Rs. 1299. This model has only 1.3 MP Rear Camera with LED flash.
✓ The highlight of this model is 3.5 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 1299.
| Feature | Value |
| Display | 3.5 in |
|---|---|
| Battery | 1300 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
On May, 2016, Sansui launched Sansui A10 Active. Sansui A10 Active is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1299/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1659/- |
This model has 1300 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
Sansui A10 Active comes with Color TFT Screen with resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 3.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 165 PPI (Pixels per inch).
This model has 1.3 MP Rear Camera with LED Flash.



Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 1300 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 3:2.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of this model?
A. Sansui A10 Active has display size of 3.5 in.
Q. When was Sansui A10 Active launched?
A. On May, 2016, Sansui A10 Active was launched.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
| Name | Sansui A10 Active |
| General | Dual Sim,1300 mAh Battery |
| Display | Touch,3.5 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,Flash |
| Technical | Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |