The Samsung Galaxy S27 Pro is going to be launched on February 25, 2027 (Expected). This phone might come at a price of Rs. 129990. . This mobile has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 17. It has 50 MP + 48 MP + 10 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 12 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.72 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 48 MP + 10 MP Triple |
The Samsung Galaxy S27 Pro is going to be launched on February 25, 2027 (Expected). This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.129990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This model comes with Android 17. This mobile comes with 5000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM SIM).
Samsung Galaxy S27 Pro comes with Color Dynamic AMOLED 2X Screen (16M Colors) and display resolution of 1440 x 3120 pixels. The phone has a screen size of 6.72 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 511 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has Privacy Display.
There is 50 MP + 48 MP + 10 MP Triple Rear Camera in Samsung Galaxy S27 Pro with LED Flash and AutoFocus. There is 12 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Optical Zoom 3x, Optical Quality Zoom 2x, Digital Zoom up to 30x.
There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This phone has aspect ratio of 20.5:9.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 5000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This model comes with 45W.
Q. What is display size of this model?
A. Samsung Galaxy S27 Pro has display size of 6.72 in.
Q. What is usb type of this model?
A. Samsung Galaxy S27 Pro features USB-C.
Q. When is Samsung Galaxy S27 Pro going to be launched?
A. The Samsung Galaxy S27 Pro is going to be launched on February 25, 2027 (Expected).
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Samsung Galaxy S27 Pro has Android 17.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It has screen to body ratio of ~ 90.7%.
| Name | Samsung Galaxy S27 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v17,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.72 inches,1440 x 3120 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Armor 2,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 48 MP + 10 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,8K @ 30 fps UHD, Video Recording,12 MP Front Camera |
| Technical | Deca Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |