The Samsung Galaxy M16 5G from Samsung was launched on February 27, 2025. Price of this model is Rs. 15999. This Phone is powered by Mediatek 6300 processor and this phone has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Samsung Galaxy M16 5G comes with 4G & 3G connectivity. Samsung Galaxy M16 5G runs on Android 14. This mobile has 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 13 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 15999. It is also available in 6GB+128GB and 8GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple |
The Samsung Galaxy M16 5G from Samsung was launched on February 27, 2025. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.15999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 15999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 10500/- |
This mobile features Android 14. This phone comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This mobile weighs 192 g and measures 77.9 x 164.4 x 7.9 mm (height x width x thickness).
It comes with Color Super AMOLED Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 385 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has 800 nits Peak Brightness.
There is 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera in Samsung Galaxy M16 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Digital Zoom up to 10x.





There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor running in Samsung Galaxy M16 5G. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What are dimensions of Samsung Galaxy M16 5G?
A. The dimensions of this model are 77.9 x 164.4 x 7.9 mm.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of Samsung Galaxy M16 5G?
A. Samsung Galaxy M16 5G has screen to body ratio of ~ 81.5%.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This model comes with display resolution of 1080 x 2340 pixels.
Q. What is price of Samsung Galaxy M16 5G?
A. Currently, Samsung Galaxy M16 5G has best price of Rs.15999.
Q. What is display size of this phone?
A. This model comes with display size of 6.7 in.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This phone has aspect ratio of 19.5:9.
Q. What is usb type of this phone?
A. It features USB-C.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile comes with 5000 mAh Li-Po Battery.
| Name | Samsung Galaxy M16 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v14,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2340 pixels,90 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,13 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1.5 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |