On February 27, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy M16 5G (6GB RAM + 128GB). Price of this phone is Rs. 16880. The processor in this model is Mediatek 6300. This model has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 14. It has 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 13 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 16880. You can also get this phone in 4GB+128GB and 8GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple |
On February 27, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy M16 5G (6GB RAM + 128GB). Samsung Galaxy M16 5G (6GB RAM + 128GB) is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.16880. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 16880/- |
| Amazon | 95 | Rs. 13999/- |
This model comes with Android 14. This model comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This Phone weighs 192 g and measures 77.9 x 164.4 x 7.9 mm (height x width x thickness).
Samsung Galaxy M16 5G (6GB RAM + 128GB) comes with Color Super AMOLED Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 385 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has 800 nits Peak Brightness.
This model has 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Digital Zoom up to 10x.





Samsung Galaxy M16 5G (6GB RAM + 128GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.16880.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This phone comes with aspect ratio of 19.5:9.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model has 25W Fast Charging.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It comes with Android 14.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 192 g.
Q. What is display size of this phone?
A. Samsung Galaxy M16 5G (6GB RAM + 128GB) comes with display size of 6.7 in.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy M16 5G (6GB RAM + 128GB)?
A. The processor in it is Mediatek 6300.
| Name | Samsung Galaxy M16 5G (6GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v14,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2340 pixels,90 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,13 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1.5 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |