Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG1 Laptop comes with price of Rs. 182990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG1 Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 with Intel Graphics Graphics Card. Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG1 Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
The utility of this laptop is Everyday Use,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 21100 mAH battery and 65W USB Type-C Adapte. It weighs 1.59 kg and measures 356.9 x 248 x 11.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with Dynamic AMOLED 2X. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this model is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Samsung laptop also has Anti-Reflective, HDR 1000 nits, SDR 500 nits.
The processor in Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG1 Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Graphics GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG1 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7, 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, EHT320, 4096-QAM Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 356.9 x 248 x 11.9 mm.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel Graphics GPU.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG1 Laptop?
A. It is powered by Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 3 processor.
Q. Which operating system Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG1 Laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.59 kg.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG1 Laptop comes with display size of 16 in.
| Name | Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,16 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Quad Speakers,Inbuilt Microphone,78.07 Wh mWh |