Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG1 Laptop comes with price of Rs. 123990. The screen size of this Samsung laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 123990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 123990/- |
This laptop is meant for Everyday Use,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 16540.540541 mAH battery and 45W USB Type-C Adapter. The dimensions of the laptop are 357.1 x 248 x 16.8 mm (height x width x thickness) and weighs 1.84 kg.
Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG1 Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG1 Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 processor Along with this, It has Intel Graphics GPU.
Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG1 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are 1 RJ45 (LAN) Ethernet, Wi-Fi 6E, 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, HE160, 1024-QAM Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. How much RAM Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG1 Laptop has?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG1 Laptop comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG1 Laptop are 357.1 x 248 x 16.8 mm.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG1 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 3 processor.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG1 Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG1 Laptop comes with Intel Graphics GPU.
Q. What is display type of this laptop?
A. This laptop comes with IPS display.
| Name | Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | Touch Screen,16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,61.2 Wh mWh |