Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop comes with price of Rs. 117663. The screen size of this Samsung laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 with Intel Graphics Graphics Card. Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 117663.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 117663/- |
It is meant for Everyday Use,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 16540.540541 mAH battery and 45W USB Type-C Adapter. This laptop weighs 1.74 kg and measures 357.1 x 248 x 14.9 mm (height x width x thickness).
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 processor Along with this, Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop has Intel Graphics GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Gigabit ethernet Ethernet, Wi-Fi 6E, 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, HE160, 1024-QAM Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 16 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is the weight of Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop?
A. This model weighs 1.74 kg.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 3 processor.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel Graphics GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop has 61.2 Wh.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
| Name | Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,61.2 Wh mWh |