Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG1 Laptop comes with price of Rs. 112990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Graphics Graphics Card. Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG1 Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
The utility of this laptop is Everyday Use,Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 16540.540541 mAH battery and 45W USB Type-C Adapter. This model weighs 1.43 kg and measures 313.4 x 221.1 x 14.9 mm (height x width x thickness).
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG1 Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Samsung laptop also has 350nits.
The processor in Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG1 Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 Along with this, It has Intel Graphics GPU.
This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Ethernet, Wi-Fi 6E, 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, HE160, 1024-QAM Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What are dimensions of Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG1 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 313.4 x 221.1 x 14.9 mm.
Q. What is the battery size of Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG1 Laptop?
A. This laptop has 61.2 Wh.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. What is display density of Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG1 Laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG1 Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG1 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 3.
| Name | Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,61.2 Wh mWh |