Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop comes with price of Rs. 112990. The screen size of this Samsung laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Graphics Graphics Card. Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 112990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 112990/- |
This model is meant for Everyday Use,Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 16540.540541 mAH battery and 45W USB Type-C Adapter. This laptop weighs 1.43 kg and measures 313.4 x 221.1 x 14.9 mm (height x width x thickness).
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Samsung laptop also has 350nits.
It is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 processor Along with this, Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop comes with Intel Graphics GPU.
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Ethernet, Wi-Fi 6E, 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, HE160, 1024-QAM Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop has display size of 14 in.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop comes with Intel Graphics GPU.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. What kind of display Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop has?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop comes with IPS display.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 3.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop are 313.4 x 221.1 x 14.9 mm.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. How much RAM Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop has?
A. It comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
| Name | Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,61.2 Wh mWh |