Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop comes with price of Rs. 124990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Graphics Graphics Card. Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 124990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 124990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 16540.540541 mAH battery and 45W USB Type-C Adapter. This model weighs 1.43 kg and measures 313.4 x 221.1 x 14.9 mm (height x width x thickness).
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Samsung laptop also has 350nits.
The processor in Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 Along with this, Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop has Intel Graphics GPU.
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Ethernet, Wi-Fi 6E, 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, HE160, 1024-QAM Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is the battery size of Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop has 61.2 Wh.
Q. What is display type of Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop?
A. This laptop comes with IPS display.
Q. What is display density of Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop?
A. It comes with ~ 142 PPI.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Graphics GPU.
Q. Does Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 3 processor.
Q. How much RAM Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop has?
A. It comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
| Name | Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KG2/ NP740VJG-KS2 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,61.2 Wh mWh |