Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop comes with price of Rs. 54990. The screen size of this Samsung laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop is Intel Core 5 Processor with Intel Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4x RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 54990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 5 Processor |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 54990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 63990/- |
It is meant for Everyday Use,Business. This laptop has Windows 11 Pro (64-bit) installed. This laptop weighs 1.55 kg and measures 356.6 x 229.1 x 15.4 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
This Laptop is powered by Intel Core 5 Processor processor which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop comes with Intel Graphics GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4x RAM in Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet [10/100/1000] Ethernet, Wi-Fi 6 (Gig+), 802.11 ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What are dimensions of Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop?
A. The dimensions of Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop are 356.6 x 229.1 x 15.4 mm.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with LPDDR4x 16 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.55 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Does Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop?
A. It is powered by Intel Core 5 Processor processor.
| Name | Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-LS2IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 5 Processor,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR4x RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers ( 2 W x 2 ),Inbuilt Microphone |