Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB1IN Laptop comes with price of Rs. 48990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 13th Gen Intel Core i5 with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4x RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 48990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB1IN Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 48990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 54990/- |
| Croma | 80 | Rs. 67990/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 14594.594594594593 mAH battery and 45 W USB Type-C Adapter. This model weighs 1.57 kg and measures 356.6 x 229.1 x 15.4 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB1IN Laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB1IN Laptop comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4x RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 (Gig+), 802.11 ax 2x2 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.
Q. What is the battery size of Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB1IN Laptop?
A. Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB1IN Laptop comes with 54 Wh.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB1IN Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB1IN Laptop are 356.6 x 229.1 x 15.4 mm.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with LPDDR4x 8 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.57 kg.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB1IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 8 GB LPDDR4x RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers ,Inbuilt Microphone,54 Wh mWh |