The Realme Q5x from Realme was launched on June 19, 2022. The Cost of this mobile is Rs. 11990. Realme Q5x is powered by MediaTek 700 5G processor and this phone has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 12. It has 13 MP + Depth Sensor Dual Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 8.1 mm Thickness which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.5 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 13 MP + Depth Sensor Dual |
The Realme Q5x from Realme was launched on June 19, 2022. This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This phone has Android 12. It comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This model weighs 184 g.
This phone comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 270 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has 400nits Brightness.
There is 13 MP + Depth Sensor Dual Rear Camera in Realme Q5x with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports HDR, Panorama.




There is 2.2 GHz Octa Core MediaTek 700 5G processor running in Realme Q5x. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 184 g.
Q. What is display size of this model?
A. This phone comes with display size of 6.5 in.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Does Realme Q5x has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This phone has screen to body ratio of ~ 88.7%.
Q. Which processor powers Realme Q5x?
A. The processor in this model is MediaTek 700 5G.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile comes with 5000 mAh Li-Po Battery.
| Name | Realme Q5x |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v12,Slim,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.5 inches,720 x 1600 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP + Depth Sensor Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 700 5G Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |