The Realme Narzo 90x (4GB+128GB) from Realme was launched on December 16, 2025. This phone comes at a price of Rs. 15999. It is powered by MediaTek 6300 processor. This model has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Realme Narzo 90x (4GB+128GB) comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 6.8 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 15999. You can also get this phone in 6GB+128GB and 8GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Realme Narzo 90x (4GB+128GB) from Realme was launched on December 16, 2025. Realme Narzo 90x (4GB+128GB) is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.15999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 15999/- |
This model comes with Android 15. It comes with 7000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 77.93 x 166.07 x 8.28 mm (height x width x thickness) and weighs 212 g.
Realme Narzo 90x (4GB+128GB) comes with Color LCD Screen and display resolution of 720 x 1570 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 254 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Vivid mode: 83% DCI-P3, Natural mode: 100% sRGB.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Realme Narzo 90x (4GB+128GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports HDR, panorama.





There is 2.4 GHz Octa Core MediaTek 6300 processor running in Realme Narzo 90x (4GB+128GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does Realme Narzo 90x (4GB+128GB) has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. Which processor powers Realme Narzo 90x (4GB+128GB)?
A. The processor in this mobile is MediaTek 6300.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 7000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model has 60W Fast Charge.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Realme Narzo 90x (4GB+128GB) has USB-C.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Realme Narzo 90x (4GB+128GB) has best price of Rs.15999.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 90.4%.
| Name | Realme Narzo 90x (4GB+128GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,720 x 1570 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |