On December 16, 2025, Realme launched Realme Narzo 90. This phone comes at a price of Rs. 18999. The processor in this model is MediaTek 6400 Max. This model has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. Realme Narzo 90 runs on Android 15. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 50 MP Front Camera which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 397 ppi Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 18999. This phone is also available in 8GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.57 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On December 16, 2025, Realme launched Realme Narzo 90. This phone is currently available in stores like Amazon and Flipkart to purchase, with best price being Rs.18999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 18999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 19949/- |
This model comes with Android 15. This mobile has 7000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 75.19 x 158.36 x 7.79 mm (height x width x thickness) and weighs 181 g.
Realme Narzo 90 comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1080 x 2372 pixels. The phone has a screen size of 6.57 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 397 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Vivid mode: 100% DCI-P3, Natural mode: 100% sRGB, Cinematic mode: 100% DCI-P3, Colorful mode: 100% DCI-P3. Eye Care, 2160Hz PWM Dimming.
This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Underwater, PRO, Hypertext, TILT-SHIFT.
Realme Narzo 90 is powered by Octa Core MediaTek 6400 Max processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. This mobile has screen to body ratio of ~ 93%.
Q. What is usb type of this model?
A. This phone has USB-C.
Q. What is display size of Realme Narzo 90?
A. It has display size of 6.57 in.
Q. What is the battery size of Realme Narzo 90?
A. This model comes with 7000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.18999.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This model comes with 60W Dart Charge.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Realme Narzo 90 has Android 15.
Q. When was Realme Narzo 90 launched?
A. On December 16, 2025, Realme Narzo 90 was launched.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this phone are 75.19 x 158.36 x 7.79 mm.
| Name | Realme Narzo 90 |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.57 inches,1080 x 2372 pixels,120 Hz,DT Star D+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 6400 Max Chipset,Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid) |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |