The Realme C51 from Realme was launched on September 04, 2023. The Cost of this phone is Rs. 8999. Realme C51 is powered by Unisoc T612 processor. This model has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 13. It has 50 MP + 0.08 MP Dual Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlights of this phone are 6.74 inches Display Size and 7.99 mm Thickness which are great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 8999. It is also available in 4GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 0.08 MP Dual |
The Realme C51 from Realme was launched on September 04, 2023. Realme C51 is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 7199/- |
| Amazon | 95 | Rs. 8199/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 8999/- |
This phone comes with Android 13. It comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This mobile has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 76.67 x 167.16 x 7.99 mm (height x width x thickness) and weighs 186 g.
Realme C51 comes with Color IPS Screen and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 262 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Brightness: 560 nit, Color Saturation: 96% NTSC, Sunlight Screen Support, Screen Contrast: 1500:1,.
There is 50 MP + 0.08 MP Dual Rear Camera in Realme C51 with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports 50MP Mode, Video, Night Mode, Panoramic View, Expert, Timelapse, Portrait Mode, HDR, AI Scene Recognition, Filter, Slow Motion.





There is 1.8 GHz Octa Core Unisoc T612 processor running in Realme C51. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. When was Realme C51 launched?
A. The Realme C51 was launched on September 04, 2023.
Q. What is display size of this mobile?
A. Realme C51 has display size of 6.74 in.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Which processor powers Realme C51?
A. The processor in Realme C51 is Unisoc T612.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 186 g.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This phone comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This model has Android 13.
Q. What is usb type of Realme C51?
A. This model features USB-C.
Q. Does Realme C51 support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile comes with 5000 mAh Li-Po Battery.
| Name | Realme C51 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v13,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP + 0.08 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Unisoc T612 Chipset,1.8 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |