Realme released its Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) on July 24, 2025. The Cost of this phone is Rs. 31999. Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by mediatek 7300 Plus processor and it has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This model has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 453 ppi Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 31999. You can also get this model in 8GB+128GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
Realme released its Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) on July 24, 2025. Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.31999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 31999/- |
| Croma | 80 | Rs. 30999/- |
This mobile comes with Android 15. This model comes with 7000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). It weighs 187 g and measures 76.16 x 162.27 x 7.66 mm (height x width x thickness).
Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) comes with display resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Contrast Ratio: 5,000,000:1, Dimming: 4608Hz PWM Dimming, 2500Hz Instantaneous Touch Sampling Rate.
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Pano, Movie, Slo-Mo, Long Exposure, Dual-View Video, Time-Lapse, Hi-Res, Google Lens, Underwater, Pro, Text Scanner, Breeno Scan, Tilt-Shift, Starry Mode, Street, AI Landscape.




There is Octa Core mediatek 7300 Plus processor running in Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB). There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 76.16 x 162.27 x 7.66 mm.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This model has Android 15.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This model comes with 80W Fast Charging.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 7000 mAh Li-Po Battery.
Q. Does Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) has aspect ratio of 20.06:9.
Q. Which processor powers Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. This Phone is powered by mediatek 7300 Plus processor.
Q. When was Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) launched?
A. The Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) was launched on July 24, 2025.
Q. Does Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It features USB-C.
| Name | Realme 15 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1280 x 2800 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7300 Plus Chipset,Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Water Proof |