The Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB) from Realme was launched on April 25, 2025. The Cost of this mobile is Rs. 19999. Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by Mediatek 6300 processor. Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB) has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 19999. This mobile is also available in 8GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB) from Realme was launched on April 25, 2025. This phone is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.19999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 19999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 18899/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 19999/- |
This phone has Android 15. It has 6000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 75.65 x 163.15 x 7.97 mm (height x width x thickness) and weighs 196 g.
This phone comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 395 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has 111% DCI-P3, TUV Certified, Contrast Ratio: 6000000:1.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Pro, Panorama, Cinematic, Slo-Mo, Dual View Video, Timelapse, Hypertext, Hi-Res, Google Lens, Underwater, Axis Shifting, Street Shooting.





There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor running in Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB). There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is price of Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. Currently, This model has best price of Rs.19999.
Q. What is usb type of this phone?
A. It features USB-C.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. What are dimensions of Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. The dimensions of this model are 75.65 x 163.15 x 7.97 mm.
Q. When was Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB) launched?
A. The Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB) was launched on April 25, 2025.
Q. What is display size of this model?
A. Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB) has display size of 6.67 in.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 45W SUPERVOOC Charge.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Which processor powers Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. The processor in it is Mediatek 6300.
| Name | Realme 14T 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,16 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |