Realme released its Realme 13 Pro 5G on July 30, 2024. Price of this mobile is Rs. 27498. The processor in this mobile is Qualcomm 7s Gen2. This mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Realme 13 Pro 5G comes with 4G & 3G connectivity. Realme 13 Pro 5G runs on Android 14. It has 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 27498. This mobile is also available in 8GB+256GB , 12GB+256GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5200 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple |
Realme released its Realme 13 Pro 5G on July 30, 2024. This phone is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.27498. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 27498/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 19999/- |
| Croma | 80 | Rs. 23494/- |
This mobile has Android 14. It comes with 5200 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The phone weighs 183.5 g and measures 73.91 x 161.34 x 8.41 mm (height x width x thickness).
This mobile comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1080 x 2412 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 393 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has 2000nits Peak Brightness, 2160Hz PWM High Frequency Dimming, Contrast: 5000000:1, 100% DCI-P3 color gamut, Brightness adjustment: 20000 levels.
This mobile has 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Street, Night, Portrait, Pro, Pano, Hi-Res, Movie, Timelapse, Slow-Mo, Long Exposure, Dual-View Video, Doc Scanner, Starry Mode, Tilt-Shift, Google Lens.




Realme 13 Pro 5G is powered by 2.4 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen2 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does Realme 13 Pro 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Realme 13 Pro 5G has Android 14.
Q. When was Realme 13 Pro 5G launched?
A. The Realme 13 Pro 5G was launched on July 30, 2024.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 45W SUPERVOOC Charge.
Q. Which processor powers Realme 13 Pro 5G?
A. Realme 13 Pro 5G is powered by Qualcomm 7s Gen2 processor.
Q. Does Realme 13 Pro 5G has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. What is the weight of this phone?
A. This mobile weighs 183.5 g.
Q. What is usb type of this phone?
A. It comes with USB-C.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 6.7 in.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Realme 13 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Slim,Fast Charging,5200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2412 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7s Gen2 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |