Poco released its Poco C85x 5G (4GB RAM + 128GB) on March 10, 2026. Price of this phone is Rs. 11999. This Phone is powered by Unisoc T8300 processor. This model has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Poco C85x 5G (4GB RAM + 128GB) runs on Android 16. This phone has 32 MP Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 6.9 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 11999. You can also get this phone in 4GB+64GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6300 mAh |
| Camera | 32 MP |
Poco released its Poco C85x 5G (4GB RAM + 128GB) on March 10, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 11999/- |
This mobile comes with Android 16. This phone has 6300 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 210 g and measures 79.5 x 171.6 x 8.2 mm (height x width x thickness).
Poco C85x 5G (4GB RAM + 128GB) comes with Color IPS Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 254 PPI (Pixels per inch).
There is 32 MP Rear Camera in Poco C85x 5G (4GB RAM + 128GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports HDR.





There is 2.2 GHz Octa Core Unisoc T8300 processor running in Poco C85x 5G (4GB RAM + 128GB). There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model has 6300 mAh.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Poco C85x 5G (4GB RAM + 128GB) are 79.5 x 171.6 x 8.2 mm.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does Poco C85x 5G (4GB RAM + 128GB) has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 15W.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It has screen to body ratio of ~ 84.3%.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Android 16.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
| Name | Poco C85x 5G (4GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,6300 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,720 x 1600 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 32 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Unisoc T8300 Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |