Peace Nova 1 comes with price of Rs. 629. and this phone has 8 MB RAM with 32 MB Internal Memory. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 629.
| Feature | Value |
| RAM | 8 MB |
|---|---|
| Display | 1.77 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 850 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
Peace Nova 1 is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.629. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 629/- |
| Amazon | 95 | Rs. 649/- |
This phone has 850 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim.
Peace Nova 1 comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 1.77 in. It has display density of ~ 326 PPI (Pixels per inch).
This phone has 0.3 MP Rear Camera.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 8 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This mobile comes with aspect ratio of 3:2.
Q. What is display resolution of this model?
A. Peace Nova 1 comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 850 mAh.
Q. What is display size of Peace Nova 1?
A. Peace Nova 1 comes with display size of 1.77 in.
Q. What is price of Peace Nova 1?
A. Currently, This phone has best price of Rs.629.
| Name | Peace Nova 1 |
| General | Dual Sim,Voice Call,850 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 1.77 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 1.77 MHz Processor,8 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Extra | FM Radio,Torch |