OPPO released its Oppo Reno7 SE on November 25, 2021. Price of this phone is Rs. 24990. This Phone is powered by Mediatek 900 processor. This mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Oppo Reno7 SE comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 11. This mobile has 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.43 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4500 mAh |
| Camera | 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple |
OPPO released its Oppo Reno7 SE on November 25, 2021. Oppo Reno7 SE is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This mobile comes with Android 11. This mobile comes with 4500 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano SIM). This model weighs 171 g and measures 73.2 x 160.2 x 7.5 mm (height x width x thickness).
Oppo Reno7 SE comes with Color AMOLED Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.43 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 409 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has 430 nits (typ), 600 nits (HDR).
There is 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera in Oppo Reno7 SE with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama.
There is 2 GHz Octa Core Mediatek 900 processor running in Oppo Reno7 SE. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system Oppo Reno7 SE comes with?
A. Oppo Reno7 SE has Android 11.
Q. Which processor powers Oppo Reno7 SE?
A. The processor in this model is Mediatek 900.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. This model comes with screen to body ratio of ~ 85.1%.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone has 4500 mAh Li-Po Battery.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 6.43 in.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Oppo Reno7 SE comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It has USB-C.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this model are 73.2 x 160.2 x 7.5 mm.
| Name | Oppo Reno7 SE |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v11,Ultra Slim,Fast Charging,4500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.43 inches,1080 x 2400 pixels,90 Hz,Corning Gorilla Glass 5,Punch Hole Display |
| Camera | 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 900 900 Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |