The Oppo K14 Turbo is going to be launched on July 01, 2026 (Expected). This mobile might come at a price of Rs. 30990. It is powered by Mediatek 8500 processor. This model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This phone has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 466 ppi Display PPI which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.6 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7400 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
The Oppo K14 Turbo is going to be launched on July 01, 2026 (Expected). This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.30990. Keep checking us for the latest price updates of this model.
It has Android 16. This model comes with 7400 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This model weighs 197 g.
This model comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.6 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 466 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in Oppo K14 Turbo with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
There is 3.4 GHz Octa Core Mediatek 8500 processor running in Oppo K14 Turbo. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 80W.
Q. When is Oppo K14 Turbo going to be launched?
A. The Oppo K14 Turbo is going to be launched on July 01, 2026 (Expected).
Q. Which operating system Oppo K14 Turbo comes with?
A. This mobile has Android 16.
Q. What is display size of this phone?
A. It comes with display size of 6.6 in.
Q. What is aspect ratio of Oppo K14 Turbo?
A. Oppo K14 Turbo comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is usb type of this phone?
A. This mobile features USB-C.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model comes with 7400 mAh.
| Name | Oppo K14 Turbo |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,7400 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.6 inches,1280 x 2800 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8500 Chipset,3.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |