OPPO released its Oppo Find X9 Pro 5G on October 16, 2025. This model comes at a price of Rs. 99999. It is powered by Mediatek 9500 processor and it has 16 GB RAM with 512 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. It has 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 4.21 GHz CPU Speed which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 99999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 7500 mAh |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
OPPO released its Oppo Find X9 Pro 5G on October 16, 2025. This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.99999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 99999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 109999/- |
| Croma | 80 | Rs. 109999/- |
It features Android 16. This model has 7500 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 224 g and measures 76.5 x 161.3 x 8.3 mm (height x width x thickness).
It comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1272 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid.
There is 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera in Oppo Find X9 Pro 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, PANO, Pro Video, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, XPAN, Hasselblad Hi-Res, Google Lens, Underwater, Master, Text Scanner, Doc Scanner, Hasselblad Color Calibration.




There is 4.21 GHz Octa Core Mediatek 9500 processor running in Oppo Find X9 Pro 5G. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 16 GB RAM. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which processor powers Oppo Find X9 Pro 5G?
A. It is powered by Mediatek 9500 processor.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Oppo Find X9 Pro 5G has aspect ratio of 20:9.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile has 80W Fast Charging.
Q. What is usb type of Oppo Find X9 Pro 5G?
A. This phone has USB-C.
Q. When was Oppo Find X9 Pro 5G launched?
A. On October 16, 2025, Oppo Find X9 Pro 5G was launched.
Q. Does Oppo Find X9 Pro 5G has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 224 g.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this mobile are 76.5 x 161.3 x 8.3 mm.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 7500 mAh.
| Name | Oppo Find X9 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1272 x 2772 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 9500 Chipset,4.21 GHz, Octa Core Processor,16 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |