On October 16, 2025, OPPO launched Oppo Find X9 5G. This phone comes at a price of Rs. 67999. The processor in this model is Mediatek 9500. This phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This mobile has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 4.21 GHz CPU Speed which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 67999. It is also available in 16GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.59 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7025 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
On October 16, 2025, OPPO launched Oppo Find X9 5G. Oppo Find X9 5G is currently available in stores like Flipkart and Croma to purchase, with best price of Rs.67999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 67999/- |
| Croma | 80 | Rs. 74999/- |
This model comes with Android 16. This mobile comes with 7025 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 73.9 x 157 x 8 mm (height x width x thickness) and weighs 203 g.
Oppo Find X9 5G comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1256 x 2760 pixels. The phone has a screen size of 6.59 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid.
This model has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Laser AF, Color Spectrum Sensor, Hasselblad Color Calibration, HDR, Panorama.




Oppo Find X9 5G is powered by 4.21 GHz Octa Core Mediatek 9500 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This phone has best price of Rs.67999.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile comes with 7025 mAh Li-ion Battery.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 203 g.
Q. When was Oppo Find X9 5G launched?
A. On October 16, 2025, Oppo Find X9 5G was launched.
Q. Which processor powers Oppo Find X9 5G?
A. Oppo Find X9 5G is powered by Mediatek 9500 processor.
Q. What is screen to body ratio of Oppo Find X9 5G?
A. It has screen to body ratio of ~ 91%.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this model are 73.9 x 157 x 8 mm.
Q. Does Oppo Find X9 5G has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does Oppo Find X9 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Does Oppo Find X9 5G support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
| Name | Oppo Find X9 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7025 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.59 inches,1256 x 2760 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 9500 Chipset,4.21 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |