The Oppo Find X10 Ultra is going to be launched on April 21, 2027 (Expected). This mobile might come at a price of Rs. 179999. It is powered by Qualcomm 8 Elite Gen 6 processor. This model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This model has 200 MP Quad Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this model are 510 ppi Display PPI, 200 MP Camera and 7500 mAh Battery which are best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7500 mAh |
| Camera | 200 MP Quad |
The Oppo Find X10 Ultra is going to be launched on April 21, 2027 (Expected). This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.179999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This model has Android 16. This mobile comes with 7500 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This Phone weighs 235 g and measures 77 x 163.2 x 8.7 mm (height x width x thickness).
This model comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1440 x 3168 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 510 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Dolby Vision, HDR10+.
There is 200 MP Quad Rear Camera in Oppo Find X10 Ultra with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, HDR, panorama.
There is Octa Core Qualcomm 8 Elite Gen 6 processor running in Oppo Find X10 Ultra. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 7500 mAh.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this phone are 77 x 163.2 x 8.7 mm.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. What is screen to body ratio of Oppo Find X10 Ultra?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 90%.
Q. What is display resolution of this model?
A. This phone comes with display resolution of 1440 x 3168 pixels.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Oppo Find X10 Ultra comes with USB-C.
Q. Which processor powers Oppo Find X10 Ultra?
A. The processor in it is Qualcomm 8 Elite Gen 6.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of Oppo Find X10 Ultra?
A. This phone comes with display size of 6.83 in.
| Name | Oppo Find X10 Ultra |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1440 x 3168 pixels,165 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP Quad Camera,Auto Focus,Flash,8K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Elite Gen 6 Chipset,Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |