OPPO Find N Flip comes with price of Rs. 89990. It is powered by Mediatek 9000 processor. This mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 12. This phone has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4300 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
It comes with Android 12. This mobile has 4300 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Single Sim (Nano SIM).
OPPO Find N Flip comes with display resolution of 1200 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 425 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in OPPO Find N Flip with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama, HDR10+.
There is 3.05 GHz Octa Core Mediatek 9000 processor running in OPPO Find N Flip. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This mobile comes with aspect ratio of 20.5:9.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model has 4300 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This mobile has 44W Fast Charging.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 6.8 in.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It has USB-C.
Q. Which processor powers OPPO Find N Flip?
A. This Phone is powered by Mediatek 9000 processor.
Q. Which operating system OPPO Find N Flip comes with?
A. OPPO Find N Flip comes with Android 12.
Q. What is display resolution of OPPO Find N Flip?
A. This mobile comes with display resolution of 1200 x 2400 pixels.
| Name | OPPO Find N Flip |
| General | Single Sim,Voice Call,Android v12,Fast Charging,4300 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1200 x 2400 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass Victus,Punch Hole Display,Foldable Display,Dual Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,8K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 9000 Chipset,3.05 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |