OPPO released its Oppo F25 Pro 5G on February 29, 2024. The Cost of this phone is Rs. 27999. Oppo F25 Pro 5G is powered by Mediatek 7050 processor. This phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. Oppo F25 Pro 5G runs on Android 14. This phone has 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 27999. This phone is also available in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple |
OPPO released its Oppo F25 Pro 5G on February 29, 2024. Oppo F25 Pro 5G is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.27999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 27999/- |
| Croma | 80 | Rs. 23994/- |
This phone comes with Android 14. It has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This mobile weighs 177 g and measures 74.7 x 161.6 x 7.54 mm (height x width x thickness).
Oppo F25 Pro 5G comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1080 x 2412 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 394 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has 1100nits, 900nits (typical);, HDR10+.
There is 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera in Oppo F25 Pro 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Pro, Video, Photo, Portrait, Night, Extra HD, Pano, Macro, Slow Motion, Timelapse, Dual View Video, Sticker, Text Scanner, Google Lens.





There is 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7050 processor running in Oppo F25 Pro 5G. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of this phone?
A. This mobile has USB-C.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model has 67W SuperVOOC.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2412 pixels.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 93.4%.
Q. What is aspect ratio of Oppo F25 Pro 5G?
A. This mobile comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is price of Oppo F25 Pro 5G?
A. Currently, This model has best price of Rs.27999.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 177 g.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.7 in.
Q. What is the battery size of Oppo F25 Pro 5G?
A. This phone comes with 5000 mAh Li-Po Battery.
| Name | Oppo F25 Pro 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v14,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2412 pixels,120 Hz,Panda Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7050 Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |