OnePlus will launch its OnePlus Turbo 6X Pro on July 07, 2026 (Expected). This phone might come at a price of Rs. 29990. It is powered by Qualcomm 6 Gen5 processor. OnePlus Turbo 6X Pro has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This model has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with Dual LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 450 ppi Display PPI which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 8000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
OnePlus will launch its OnePlus Turbo 6X Pro on July 07, 2026 (Expected). This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.29990. Keep checking us for the latest price updates of OnePlus Turbo 6X Pro.
It comes with Android 16. It has 8000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
OnePlus Turbo 6X Pro comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1272 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in OnePlus Turbo 6X Pro with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Nightscape, Pro Mode, Panorama, Cinematic, Slo-mo, Long Exposure, Dual-view Video, Time-lapse, Text-scanner, Hypertext, Hi-Res Mode, Tilt-shift, Google Lens., 0.6-20x digital zoom, 4K video at 60/30 FPS, 1080p video at 60/30 FPS, 720p video at 30 FPS, EIS/OIS video: 4K video at 60/30 FPS, 1080p video at 60/30 FPS (default), 720p video at 30 FPS, Slo-mo video at 1080p at 240 FPS, 720p at 240 FPS, Time-lapse at 4K video at 30 FPS, 1080p video at 30 FPS, Digital zoom: Up to 10x, Dual-view video capturing support, Cinematic video capturing support, Video Editor.
There is Octa Core Qualcomm 6 Gen5 processor running in OnePlus Turbo 6X Pro. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. OnePlus Turbo 6X Pro comes with screen to body ratio of ~ 93.5%.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has In Display fingerprint sensor.
Q. When is OnePlus Turbo 6X Pro going to be launched?
A. The OnePlus Turbo 6X Pro is going to be launched on July 07, 2026 (Expected).
Q. What is display size of this mobile?
A. This mobile comes with display size of 6.78 in.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It features USB-C.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model comes with 80W.
Q. Does OnePlus Turbo 6X Pro has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This mobile has Android 16.
Q. Which processor powers OnePlus Turbo 6X Pro?
A. This Phone is powered by Qualcomm 6 Gen5 processor.
| Name | OnePlus Turbo 6X Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,8000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1272 x 2772 pixels,165 Hz,GG Victus+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Autofocus and Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 6 Gen5 Chipset,Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |