On January 07, 2025, OnePlus launched OnePlus 13R 5G. The Cost of this model is Rs. 41999. The processor in OnePlus 13R 5G is Qualcomm 8 Gen3. This model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. OnePlus 13R 5G comes with 4G & 3G connectivity. OnePlus 13R 5G runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 41999. It is also available in 16GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
On January 07, 2025, OnePlus launched OnePlus 13R 5G. This model is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.41999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 41999/- |
| Croma | 80 | Rs. 41999/- |
This phone features Android 15. This phone has 6000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.8 x 161.7 x 8 mm (height x width x thickness) and weighs 206 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1264 x 2780 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This OnePlus phone also has HDR10+, Dolby Vision, HDR Vivid, 120Hz ProXDR Display with LTPO 4.1, Support 100% Display P3, 10-bit Color Depth.
This phone has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Frame Watermark, Auto HDR, Interval Shooting, Nightscape, Hi-Res Mode, Pro Mode, Movie Mode, Ultra Steady Mode, Dual-view Video, Portrait Mode, Video Portrait, Pano, Macro, Slo-mo, Time-lapse, Long Exposure, Text-scanner, Retouching, Filters, Tilt-Shift.





OnePlus 13R 5G is powered by 3.3 GHz Octa Core Qualcomm 8 Gen3 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 80W SUPERVOOC.
Q. What is the battery size of OnePlus 13R 5G?
A. This model comes with 6000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.41999.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 6.78 in.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has In Display fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of OnePlus 13R 5G?
A. It comes with display resolution of 1264 x 2780 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. OnePlus 13R 5G comes with Android 15.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. What is usb type of this model?
A. This phone comes with USB-C.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | OnePlus 13R 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1264 x 2780 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 8 Gen3 Chipset,3.3 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |